Szkolenie

Zadania publiczne realizowane przez klub

Bartosz Soćko wygrywa Turniej Niepodległości w Warszawie

Napisał

Doborowe towarzystwo usiadło przy szachownicach by ze sobą rywalizować z okazji 96 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. 217 zawodników w turnieju głównym, w tym 15 arcymistrzów walczyło o 15 tys. złotych, które było do rozdania najlepszym.

Najwyższą pulę (3 tys) za pierwsze miejsce zgarnął Bartosz Soćko, który wyprzedził lepszą wartościowością buchholza Mateusza Bartla. Obaj zdobyli po 8 punktów. Trzecie miejsce niespodziewanie zajął ukraiński mistrz Fide Viktor Skliarov gromadząc 7,5 pkt. W turnieju tym wystąpiło trzech przedstawicieli naszego klubu z Zielonki: Robert Krasiewicz (51 miejsce), Joanna Kaczmarska (56 miejsce), Mateusz Staroszczyk (68 miejsce) i Farzam Rokni (133 miejsce). Największym powodem do radości z wyniku ma jednak Asia, gdyż swojej kategorii wiekowej dziewcząt zajęła I miejsce odbierając nagrodę w postaci 200 zł. Niepocieszony wynikiem może być Robert, który choć przegrał tylko dwie partie z nie byle kim (GM R. Kempiński i MF G.Nasuta) to jednak dwie wygrane z dobrymi zawodnikami uciekły sprzed nosa. Najpierw z Rafałem Przedmojskim nie widział ma w 2 posunięciach, końcówka partii poniżej:

przedmoj

1. Rh3

(komputer pokazuje jeszcze silniejsze 1.S:b7! ale ruch w partii nie dużo gorszy)

1...h6 2. Rxh6

(2.Qg6 szybciej kończyło z planem Se6)

Ne4 3. Nxe4

(ciekawą kontynuacją było wzięcie Hetmana po 3.Rh8+!)

dxe4 4. Qxe4 fxe5 5. Qh7+ Kf7 6. Qg6+ Kg8 7. Qh7+

(bez sensu powtarzanie posunięc, białe matują w 2 posunięciach - 7.Qe6 Kf8 8.Rh8 mat, jednak co powoduje stres wywołany małą ilością czasu)
Kf8 8. fxe5 gxh6 9. Qxh6+?

(kolejmy mat w dwóch - 9.e6 i 10.Qf7 z matem)

Kg8 10. Qg6+ Kh8 11. Qh6+ Kg8 12. Qg6+ 1/2-1/2

Nie wykorzystana sytuacja z Wojtkiem Przybylskim:

przybylski

Pozycja wyjściowa od której przewaga białych zaczęła wzrastać, jednak i tu czas i związany z nim stres nie pozwolił na zrealizowanie przewagi. Po jeszcze długiej i zażartej walce partia skończyła się remisem.